مثال های فراوان قانون جذب در قرآن و اسلام که نمی دانستید

آیا در قرآن به قانون جذب اشاره شده است؟

ما در جهانی زندگی می کنیم که توسط خدا با قوانین ثابت آفریده شده است.

قانون جذب یکی از قوانین هستی است که می گوید: اگر احساس خوبی داشته باشی چیزهای خوبی را تجربه می کنی; اگر احساس بدی داشته باشید، چیزهای بدی را تجربه خواهید کرد.

بسیاری از مردم معتقدند که نباید خیلی خوشحال باشند. آنها معتقدند بعد از هر خنده اشک می آید و مردم نباید خوشحال باشند وگرنه اتفاق بدی برایشان می افتد! شاید خیلی ها بپرسند که آیا قانون جذب که یکی از قوی ترین قوانین دنیاست، در قرآن کریم که کتابی کامل و جامع است و همه مباحث را در بر می گیرد، آمده است؟

قانون جذب در قرآن و قانون جذب از دیدگاه اسلام موضوع بسیار مهمی است که مخالفان زیادی دارد و علت مخالفت آنها نیز تضاد اعتقادات قانون جذب با مبانی است.

از اسلام برخی قانون جذب را بر خلاف دین مبین اسلام معرفی می کنند. به نظر شما ما مسلمانان نمی توانیم از قانون جذب و مزایای قانون جذب استفاده کنیم؟

در این مقاله آشتی بین تکنیک های قانون جذب و باورهای مذهبی خود را ارائه خواهیم داد.

در بسیاری از آیات قرآن چیزهایی می بینیم که نشان می دهد خداوند آنقدر خوب، مهربان و بخشنده است که آرزوها و تلاش های ما را برای رسیدن به اهدافمان بیهوده نمی گذارد.

قانون جذب چیست؟

طبق قانون جذب، همه ما انسان هستیم، نوعی فرکانس مولد. ما دائماً در حال ارسال فرکانس به جهان هستیم.

اگر احساس بدی داشته باشیم، فرکانس های ارسالی منفی هستند و دنیا حوادث، شرایط، موقعیت ها و افرادی را در زندگی ما به ارمغان می آورد که حال ما را بدتر می کند.

اگر احساس خوبی داشته باشیم، فرکانس‌های ارسالی مثبت هستند و دنیا رویدادها، موقعیت‌ها، موقعیت‌ها و افرادی را در زندگی ما به ارمغان می‌آورد که باعث می‌شوند احساس بهتری داشته باشیم.

قانون جذب برای همه افراد دنیا صدق می کند. برای این قانون زمان و مکان و اینکه شما کی هستید مهم نیست. این قانون نمی تواند بداند که شما چه چیزی را خوب یا بد می دانید.

به هر چیزی که توجه کنید آن را وارد زندگی خود می کنید. قانون جذب تازه کشف نشده است، این قانون از زمان خلقت جهان وجود داشته و تا ابد وجود خواهد داشت.

باور کنید یا نه، در هر لحظه متوجه می شوید که چه کاری باید انجام دهید. جهان بر اساس قانون جذب آفریده شده و بر اساس این قانون جریان دارد.

ما در دنیای فرکانس‌ها زندگی می‌کنیم و طبق قانون جذب، افکار و باورهای ما فرکانس تولید می‌کنند و ما را در زنجیره‌ای قرار می‌دهند که در آن فقط شرایط، رویدادها، موقعیت‌ها و افرادی وجود دارند که با فرکانس ارسالی ما مطابقت دارند.

در نتیجه، زندگی ما با فرکانس های ما هماهنگ است. زندگی شما در دستان خودتان است. درک این قانون به شما کمک می کند زندگی خود را آنطور که می خواهید بسازید.

تمام آیات قرآن بر پایه فرکانس و قانون جذب نازل شده است.

با توجه به اینکه قرآن کتابی کامل و جامع است و برای هدایت انسان‌ها به سمت خیر و خوبی‌ها به پیامبر اسلام نازل گردیده است.

 اگر قانون جذب صحیح است باید بررسی شود که آیا در قرآن در مورد این قانون توضیحی داده شده‌است یا خیر؟

طبق قانون جذب شما زمانیکه بر روی اتفاقات بد، نگرانی‌ها و مشکلات توجه و تمرکز می‌کنید،اتفاقات و نگرانی‌های بیشتری را به سمت زندگی خود جذب خواهید کرد.

به میزانی که شما احساس خوبی و آرامش داشته باشید، شرایط و اتفاقاتی را تجربه خواهید کرد که به شما احساس خوب و آرامش بیشتری را می‌دهد.

اما می‌بینیم که افرادی بر این عقیده‌اند که: شادی و خوشحالی با دین در تضاد است.انسان باید همیشه غمگین باشد. قانون جذب می‌گوید اگر غمگین و ناراحت باشید،ناراحتی بیشتری را تجربه می‌کنید و از طرف دیگر افراد زیادی هم می‌گویند که باید انسان غمگین باشد.

در اینجا ما به یک تضاد برخورد می‌کنیم و قصد داریم در قرآن که کتاب مرجع است،این موضوع را بررسی کنیم.

قانون جذب می‌گوید: هر فکر و احساس شما دارای یک فرکانس می‌باشد،این فرکانس یا همان ارتعاش به جهان هستی ارسال می‌شود و جهان فرکانس شما را دریافت می‌کند و آن را مجدد به صورت‌های مختلف ( اتفاق، شرایط، افراد، ماده و … ) به زندگی شما بر می‌گرداند.

به طور مثال اگر شما امیدوار باشید،احساس خوب داشته باشید در حال ارسال فرکانس مثبت به جهان هستی هستید و در همه حال و در هر شرایطی فقط و فقط اتفاقات خوب را تجربه خواهید کرد.

* آیه 200 سوره اعراف

و اما یانزغنک من الشیطان، روزه و سبحان الله.

هرگاه مورد وسوسه شیطان قرار گرفتی، فوراً به خدا پناه ببر.

قانون جذب در این آیه همان احساسات خوب و احساسات بد است، شیطان با افزایش و تجلی افکار منفی بهتر وارد ذهن ما می شود و هر فکر منفی فکر منفی دیگری را به دنبال دارد، این افکار وارد قلب ما شده و احساسات ما را در آنها شکل می دهد.

و این احساس بر رفتار ما تأثیر می گذارد و مجموعه این احساسات و افکار ما را شکل می دهد و نتایج بدی برای ما و زندگی ما به دنبال دارد یعنی زنجیره ای از بدی های مختلف که منجر به افکار منفی و احساس منفی می شود یکی پس از دیگری برای ما اتفاق می افتد و زندگی ما را شکل دهد خداوند در جای دیگر ذکر کرده است که شیطان شما را به فقر و فحشا دعوت می کند و نمونه های زیادی از آن را در جامعه می بینیم. بدی، بدی بیشتری را جذب می کند.

و خداوند فوراً فرمود: سریع به سوی خدا روی آورید، یعنی به سرعت احساسات خود را به سرچشمه خیر محض که همان خداست معطوف کنید و احساسات خود را درمان کنید. خداوند منشأ خیر و برکت شماست، خیر و شر از ماست.

حزن در قرآن

مفهوم نگرانی در قرآن کلمه حُزن در قرآن به معنای اندوهگین و غمگین می‌باشد. این کلمه ۴۲ بار و در ۲۵ سوره در قرآن آمده‌است، که از این ۴۲ مرتبه ۳۵ بار با حرف لا یعنی به صورت نفی آمده است.

و در این مقاله چندی از این آیات قرآن را با هم بررسی خواهیم نمود.تا ببینیم که آیا قرآن کریم قانون جذب را تایید میکند، یا به تعبیری قانون جذب در قرآن آمده است یا خیر.

آیه شماره ۱ قرآن درمورد قانون جدب

أَلَا إِنَّ أَوْلِیَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ ﴿یونس ۶۲﴾

آگاه باشید که بر دوستان خدا نه بیمى است و نه آنان اندوهگین مى ‏شوند (۶۲)

این آیه به این موضوع اشاره می‌کند که افرادی که با خداوند رابطه بسیار خوبی دارند.رابطه بسیار قوی ایجاد کرده‌اند، نه ترسی دارند و نه غمی و هیچگاه اندوهگین نمی‌شوند.

اگر در آیه دقت فرمایید متوجه خواهید شد که فعل « یَحْزَنُونَ » یک فعل مضارع استبه این معنا که افراد با ایمان در تمام روز و در همه حال غمگین نیستند، خداوند در این آیه قانون فرکانس را تایید می‌کندچرا که ما همیشه در حال ارسال فرکانس هستیم و قانون جذب در قرآن اینطور بیان شده‌است که:افراد با ایمان، همیشه در حال ارسال فرکانس مثبت هستند و هیچگاه غمگین نمی‌شوند.

آیه شماره ۲ قرآن در مورد قانون جذب

قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِیعًا فَإِمَّا یَأْتِیَنَّکُمْ مِنِّی هُدًى فَمَنْ تَبِعَ هُدَایَ فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ ﴿بقره ۳۸﴾

فرمودیم جملگى از آن فرود آیید پس اگر از جانب من شما را هدایتى رسد آنان که هدایتم را پیروى کنند بر ایشان بیمى نیست و غمگین نخواهند شد (۳۸)

این آیه در مورد حضرت آدم و حوا صحیت می‌کند و قانون جذب در قرآن به این صورت توضیح داده شده ‌است که:

کسانی که هدایت خداوند را می‌پذیرند، اندوهگین نمی‌شوند،احساس آرامش دارند، در این آیه هم به مفهوم فرکانس اشاره شده است که :کسانی که در مسیر هدایت قرار بگیرند، در فرکانس هدایت باشند هیچگاه و غم و اندوه و ترس را تجربه نمی‌کنند. فرکانس خداوند با فرکانس غم و اندوه متفاوت است و نمی توان همزمان در دو مسیر قرار گرفت.

آیه شماره ۳ قرآن در مورد قانون جذب

وَلَا یَحْزُنْکَ الَّذِینَ یُسَارِعُونَ فِی الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لَنْ یَضُرُّوا اللَّهَ شَیْئًا یُرِیدُ اللَّهُ أَلَّا یَجْعَلَ لَهُمْ حَظًّا فِی الْآخِرَهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ ﴿آل عمران ۱۷۶﴾

و مبادا آنان که در کفر می شتابند، تو را اندوهگین کنند، آنان هرگز به خدا هیچ زیانی نمی رسانند، خدا می خواهد [به سزای کفرشان] هیچ بهره ای در آخرت برای آنان قرار ندهد، و برای آنان عذابی بزرگ است. (۱۷۶)

میبینیم که قانون جذب در قرآن در این آیه اینطور مطرح شده‌است که :خداوند نمی‌خواهد پیامبر دچار احساس بد شود و به طور صریح به پیامبر گفته می‌شود که:تو نباید ناراحت شوی، تو نباید اندوهگین شوی، چرا که اگر احساس بدی پیدا کنی اتفاقات بدی برایت رخ می‌دهد.

آیه شماره ۴ قرآن در مورد قانون جذب

وَأَوْحَیْنَا إِلَى أُمِّ مُوسَى أَنْ أَرْضِعِیهِ فَإِذَا خِفْتِ عَلَیْهِ فَأَلْقِیهِ فِی الْیَمِّ وَلَا تَخَافِی وَلَا تَحْزَنِی إِنَّا رَادُّوهُ إِلَیْکِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِینَ ﴿قصص ۷﴾

و به مادر موسی الهام کردیم که او را شیر بده، پس هنگامی که [از سوی فرعونیان] بر او بترسی به دریایش انداز، و مترس و غمگین مباش که ما حتماً او را به تو باز می گردانیم، و او را از پیامبران قرار می دهیم. (۷)

قطعا کار بسیار سخت و دشواری است که فرزند شیرخوار خود را بر روی دریا رها کنیم، اما نتیجه ایمان و توکل بر خداوند اینطور می شود که:آن فرزند در خانواده فرعون بزرگ می‌شود و دیگر خطری آن را تهدید نمی‌کند و همچنین که دوباره برای شیرخودن به سمت مادر واقعی خودش هدایت می‌شود و این نتیجه غمگین نشدن است که مطمئا در صورتیکه مادر حضرت موسی غمگین می‌شد، در اتفاقات بد و مشکلات دیگری را بر زندگی خود وارد می‌کرد،و این کاملا با قانون جذب در یک راستا است، به این معنا که قانون جذب در قرآن آمده است.

آیه های دیگری با این مفهوم آمده است که غمگین نباشید زیرا که نتیچه غمگین بودن غمگینی بیشتر است.

متوجه می‌شویم که تماما قانون جذب در قرآن آمده است و در تک تک آیات به وجود این قانون اشاره می‌کند. بر اساس قانون جذب در قرآن زمانیکه غمگین می شوید احساس بدی در درون شما ایجاد می‌شودو این احساس بد باعث می‌شود که اتفاقات بد بیشتری را تجربه کنید.

پس در هر شرایطی و در هر موقعیتی که هستید،احساس خود را با توجه‌کردن به نکات مثبت زندگی خود خوب نگه دارید و نگذارید احساس بد، در شما افزایش پیدا کند.

مهم ترین تکنیک های قانون جذب در قرآن

همه‌ی ما انسان‌ها با قدرتی لایتناهی سرو کار داریم ، در هر جا هستیم، همه‌ی ما فقط با یک قدرت سر و کار داریم، یک قانون و آن قانون جذب است، که یکی از مبانی مهم موفقیت نیز محسوب می‌شود.

اهمیت این موضوع به قدری است که ریشه‌های آن را می‌توان به وضوح در ادیان الهی و آموزه‎های قرآن کریم و آثار دانشمندان مسلمان مشاهده کرد.

زیرا راه سعادت بشر در راه تفکر نیک و رفتار نیک است؛ چیزی که همه‌ی ادیان الهی، انسان‌ها را به آن سفارش کرده‌اند. در قرآن کریم می‌خوانیم:

«بگو هر کس طبق روش(و خلق و خوی) خود عمل می‌کند»

الاسراء/۸۴

به عبارت دیگر: از کوزه همان برون تراود که در اوست. همچنین می‌فرماید:

«سرزمین پاک و شیرین،گیاهانش به فرمان خدا می‌روید،اما سرزمین بدطینت(و شوره زار) جز گیاه ناچیز و بی‌ارزش از آن نمی‌روید»

الاعراف/۵۸

علامه طباطبایی در تفسیر این آیه می‌نویسد: اعمال حسنه و آثار ارزنده(هم چون افکار خوب و مثبت) از گوهر پاک سرچشمه می‌گیرد و خلاف آن‌ها از خلاف آن.

در مکتب ما، هر انسانی توانایی و قدرت آن را دارد به مقامی برسد که هر آنچه را در ذهن بیاورد، فی‌الحال یا فی‌المجلس حاضر شود که این مقام را «کن» می‌نامند.

هر انسانی هرچقدر از معاصی دوری گزیند، این قدرت در او بیشتر و بیشتر می‌شود. خداوند در سوره‌ی واقعه می‌فرماید:

«و میوه‌هایی از هر نوع که انتخاب کنند و گوشت پرنده از هر نوع که که مایل باشند»

واقعه/۲۱-۲۰

خداوند نفس آدمی را با اقتدار آفریده که می‌تواند اشیاء را در جهان ویژه‌ی خود و منطقه‌ای بیرون از جهان حس و طبق مشیت و اراده‌ی خویش ایجاد نماید؛ زیرا نفس آدمی از جنس ملکوت و قدرت و جبروت است. مادامی که نفس در این عالم حس است و با نیروهای حس و نیستی‌ها سرو کار دارد، پدیده‌های وجودی او از جهت وجود،ضعیف می‌باشد.

وقتی ذات نفسانی انسانی از این علایق و پیوندهای مادی گسسته شود، دارای چنان نیرویی می‌گردد که به مبدأ خود نزدیک شود و پدیده‌ها و صور خارجی و واقعی را اختراع و ایجاد نماید.

نفس آدمی در دنیا و آخرت تفاوتی از رهگذر اختراع و ایجاد صور ندارد، جز اینکه صور حقایق و قدرت وجودی آنها در آخرت کامل است، ولی در دنیا ضعیف و ناقص می‌باشد.

اگر نفس آدمی دارای نیروی کاملی برای تصویر و ایجاد صور خارجی اشیاء لذت‌آور عالم حس شود، در مرحله‌ی اول کمال نفس عبارت از اقتدار آن بر تصویر اشیاء در عالم خیال خواهد بود.

بهره‌های نفس مانند نعیم اهل بهشت است. چون اشتیاق اهل بهشت،سبب تخیل آنها است و تخیل آنها سبب احساس می‌گردد،پس چیزی در قلب آنها خطور نمی‌کند،جز آنکه همان چیز فوراً نزد آنان حاضر گردد. خداوند می‌فرمایند:

«بی گمان کسانی که گفتند پروردگار ما خداست،سپس ایستادگی کردند، فرشتگان بر آنها نازل می‌شوند که بیم مدارید و غمگین نباشید و مژده باد بر شما بهشتی که وعده داده می‌شدید،ما در زندگی دنیا و آخرت مددکاران و دوستان شماییم»

(فصلت/۳۰)

دلیل اصلی قدرتمندی انسان بر ایجاد خلق صور این است که نفس آدمی از جنس ماده نیست و این خود ما هستیم که با دلبستن به این دنیا و عالم ماده،از قدرتمندی نفس خود می‌کاهیم.

انسان در جایگاه رفیعی قرار دارد و نفس او از شرافت والایی برخوردار است. چرا که خداوند از روح خود در او دمیده است، به همین جهت است که می‌گوییم نفس آدمی از جنس ملکوت و قدرت و جبروت است.

«و از روح خود در او دمیدم»

(ص/۷۲)

این حدیث بیانگر این است که هر آنچه ما در ذهن خود نیت و قصد و اراده کنیم آن را به سوی خود جذب می‌کنیم. اگر نیت خوب باشد خوبی می‌بینیم؛ چون خوبی را جذب می‌کنیم و اگر نیت بد باشد،خداوند بدی را بر ما نمودار می‌کند،چون بد را به سمت خود جذب می‌کنیم.

به همین سادگی. پاکسازی ذهن از منفی‌ها – ایجاد و تصور افکار مثبت خود به خود- ایجاد آرامش در جسم و روح،بالا بردن قدرت تمرکز،بالا رفتن قدرت تصویرسازی و تجسم خلاق، درنتیجه بالا رفتن و تسریع واکنش کائنات و در نهایت سریع‌تر به خواسته‌ها و تمایلات رسیدن. قرآن کریم می‌فرماید:

«هر آنچه از او خواسته‌اید،(پیشاپیش) به شما داده است»

(ابراهیم/۳۴)

قدردانی و شکرگزاری بزرگترین شکل ارتعاش احساس است.شکرگزاری از نعمت‌های الهی یعنی جذب نعمت‌های بیشتر.

اگر شکرگزاری کنید نعمت خود را بر شما خواهم افزود

(ابراهیم/۷)

این نکته هرگز نباید فراموشمان شود که در مورد قانون جذب،ما باید به نیروی خلاق خداوند یکتا تکیه و توجه کنیم. هم قدرت تجسم از سوی خداوند به آدمی داده شده و هم آنچه را که ما جذب می‌کینم به اذن اوست.

هیچ چیزی در این دنیا به وقوع نمی‌پیوندد مگر به اذن الهی. ما خلاقیت خداوند را به نمایش می‌گذاریم. هر چه هست همه از اوست.

ما برای دستیابی به خواسته‌هایمان بر قانون جذب تکیه نمی‌کنیم، بلکه قانون جذب را با تیکه بر قدرت خداوند و توکل بر او به کار می‌بندیم. فردی که خدا را بندگی کند می‌تواند به اذن خداوند کارهای بزرگ انجام دهد.

وَقَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ

و پروردگارتان فرمود مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم

(غافر/۶۰)

برخی از دانشمندان غربی که در زمینه‌ی قانون جذب تحقیق کرده‌اند،کمتر نقش خدا را در آن در نظر گرفته‌اند، ولی دین مبین اسلام به یاد خداوند و توکل بر او در همه‌ی امور تأکید نموده است.قانون جذب تنها در کنار عبودیت و توکل بر خدا معنا دارد و انجام پذیر است.

خداوند از کسانی که ایمان آورده‌اند حمایت می‌کند

(حج/۳۸)

تفکر مثبت نیازمند تلاش و کوشش است.در واقع مثبت اندیشی همراه با عمل کردن است که ثمر می‌دهد. چه بسا افرادی که اندیشه مثبت دارند اما چون دست به عمل نمی‌زنند،مثبت‌اندیشی آنان ثمر نمی‌دهد و نمی‌توانند آن طور که باید از قانون جذب استفاده کنند. خداوند انسا‌های تلاش‌گر را دوست دارد و وعده می‌دهد که به اندازه‌ی تلاششان به آن‌ها جزا می‌دهد.

هر کس به موجب آنچه می‌کوشد جزا داده می‌شود.

(طه/۱۵)

قدم‌های کوچک اولیه راه رسیدن به قدم‌های بزرگ‌تر بعدی است. یکی از ثمرات کار و تلاش کسب تجربه است.حتی شکست‌هایی که در مراحل انجام کار برای انسان پیش می‌آید همه تجربه‌هایی هستد که برای کسب نتیجه نهایی بسیار مفید است.

برای فعال‌سازی قانون جذب باید حرکتی انجام داد. باید شروع کرد. آیات قرآن و احادیث معصومین و آموزه‌های دینی بیانگر این واقعیت است که انسان به عنوان اشرف مخلوقات و جانشین خداوند در روی زمین شایستگی کسب نعمت‌ها و موهبت‌های فراوانی را دارد.

یک اراد‌ی قوی در سایه‌ی ایمان قلبی به خداوند می‌تواند انسان را به سوی کسب نعمت‌ها و موفقیت‌ها پیش ببرد. شروع تمام پیروزی‌ها اندیشه‌ی مثبت است.

اندیشه‌ی مثبت آغازگر حرکت قانون جذب است و تلاش فرد در جهت عملی ساختن اندیشه‌ی مثبت، عملی کردن قدرت جاذبه‌ی ذهن و موفقیت خواهد بود.

دوستدارتان محمد جانبلاغی

4/5 - (152 امتیاز)